Projekty elektroniczne dla dzieci, czy to możliwe ?


Nie dość, że możliwe, to łatwiejsze niż nam się wydaje...

Z czym kojarzy nam się elektronika ? Komputer, smartfon, telewizor,... O czymkolwiek pomyślimy nie znając się na tym, wyobrazimy sobie skomplikowane urządzenia. Ktoś kto je wymyślił, zaprojektował musiał mieć ogromną wiedzę...

Tak to prawda. Zaczynał jednak jak każdy, od pustej kartki. Tak też jest w tym przypadku. Zaczynamy od podstaw, które jednak wymagają sprzętu jaki trzeba kupić, aby móc zacząć swoją przygodę z elektroniką. Sprzętu, który może się zepsuć, bo przecież nie mamy jeszcze wystarczającej wiedzy, aby go w odpowiedni sposób wykorzystać.

A czy można zacząć bez inwestycji, bezpiecznie, nie narażając rodziców na awarię i brak prądu w domu ? Tak, jak najbardziej ;-) Z pomocą przychodzi narzędzie zamieszczone na platformie TinkerCad, którą omawiałem w tym artykule. Pozwolę sobie pominąć zatem etap rejestrowania konta i od razu przejdę do modułu obwodów elektronicznych. 

Po zalogowaniu się, założeniu konta, po lewej stronie z dostępnych narzędzi wybieramy obwody. Jak widzicie, ja w swojej kolekcji mam już kilka stworzonych projektów. 


My w tym artykule zajmiemy się stworzeniem czegoś nowego, prostego, czegoś co pozwoli zacząć przygodę z projektami elektronicznymi bezpiecznie bez narażania kogokolwiek na jakiekolwiek straty ;-)

Tworzymy zatem nowy obwód...


Po prawej stronie widzimy zestaw części, z których możemy korzystać. Na początek zbudujmy jakiś prosty układ - silnik, bateria i włącznik.


Nasz pierwszy projekt jest gotowy. Omawiane narzędzie to nie tylko budowanie układów elektronicznych z dostępnych komponentów, ale także uruchamianie symulacji ich działania. Uruchommy zatem symulację, zobaczmy jak nasz układ działa. W tym celu na górze, nad zestawem komponentów klikamy w przycisk "Uruchom symulację"

Po przełączeniu użytego w projekcie przełącznika silnik zostaje uruchomiony. Jego zębatka zaczyna się ruszać, a pod silnikiem widać z jaką prędkością się obraca. Prędkość podana w jednostce rpm.


Oprogramowanie daje nam dużo więcej możliwości niż budowanie takich prostych układów. W dostępnych częściach znajdują się podzespoły elektroniczne, mikrokontrolery i inne układy, z których możemy budować skomplikowane projekty. Mikrokontrolery mogą być oprogramowane, a program może być testowo uruchomiony.

Samo narzędzie jest darmowe, jak zwykle zachęcam do korzystania z jego zasobów. Więcej szczegółów jak korzystać z tej aplikacji, jak budować bardziej zaawansowane układy można usłyszeć na szkoleniu, do którego zachęcam. Zapraszam do kontaktu poprzez formularz na stronie, znajdziecie go tu.

Sama aplikacja dostępna jest na stronie https://www.tinkercad.com

WM


Prześlij komentarz

0 Komentarze