Ziarnko do ziarnka... Łączenie atomów w cząstki

 

Budujemy cząstki z klocków. Jak to? A nie z atomów?

Chemia to m.in. różne reakcje rozpisywane jako równania. Łączenie atomów w cząstki jest określone konkretnymi zasadami. Aby przystąpić do realizacji zadań związanych z równaniami chemicznymi, potrzebujemy odpowiedniej wiedzy. Można oczywiście przedstawić to w formie rysunku z odpowiednią definicją. Do tego obszerne wytłumaczenie materiału na lekcji i uczniowie powinni zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

Proponuję dziś inne podejście. Kolejny raz nauka poprzez zabawę, doświadczenia. Znalazłem aplikację godną uwagi, która dodatkowo współpracuje z zestawem elementów, klocków, z których można budować związki chemiczne.


Atom nie był jeszcze tak duży

Zacznijmy od klocków... Zestaw pozwoli nam odkryć jakie wiązania chemiczne mogą powstać z połączenia się ze sobą poszczególnych elementów. Zbudowane one są tak, aby łączenie było lub nie było możliwe. Do tego wykorzystane zostały elementy magnetyczne.


Uczeń dobierając do siebie poszczególne elementy zestawu od razu dowiaduje się o tym, czy połączą się one ze sobą, czy też nie. W ten sposób pozyska wiedzę z zakresu powstawania cząstek i tego jakie zasady przy tym funkcjonują.


 To oczywiście nie wszystko. Połączone w cząstki atomy są skanowane przez współpracującą z zestawem aplikację. W niej uczeń dostaje kolejny zastrzyk wiedzy. Dowie się jak w postaci wzoru chemicznego zapisuje się reakcję, wskutek której powstaje zbudowana przez niego cząstka.


Stawiamy na pracę zespołową ;-) Zabawa w budowanie cząstek, tworzenie eksperymentów chemicznych, to zajęcie nie tylko dla jednej osoby. Zestaw pozwala na budowanie bardzo skomplikowanych połączeń. Jesteśmy w stanie odzwierciedlić związki chemiczne, powstające w skomplikowany sposób z wielu różnych atomów.


Aplikacja może więcej...

Zestaw elementów do budowy cząsteczek to nie wszystko. Jak wspomniałem wyżej, dostępna jest również aplikacja, która dodatkowo wspiera proces uczenia się, wykorzystując ten zestaw. Aplikacja dostępna na każdej platformie mobilnej IOS czy Android. 




To tylko część funkcjonalności jakie posiada wspomniana aplikacja. Znajdziemy w niej również elementy grywalności, zbieranie punktów i przekraczanie kolejnych poziomów. Wbudowane w nią są również opisy właściwości poszczególnych atomów. Są one potrzebne do tworzenia molekuł. 

Kolejne narzędzie TIK...

Kolejny raz technologia wspiera naukę. Pozwala na dotarcie do umysłów naszych dzieciaków, które w zasadzie od urodzenia korzystają z jej dobrodziejstw. Urządzenia elektroniczne są dla naszych pociech czymś naturalnym z czego swobodnie korzystają na co dzień. Ja zdecydowanie polecam to rozwiązanie, połączenie świata wirtualnego, jakim jest aplikacja, ze światem rzeczywistym, jakim jest zestaw klocków. To wszystko składa się na wspaniałe narzędzie wspierające naukę chemii.

Aplikacja jest dostępna w sklepach App Store i Google Play. Szukamy jej pod hasłem Happy Atmos.

Jeżeli chodzi o zestaw klocków, to jest ich kilka. Każdy z nich posiada inną ilość klocków z jakich możemy budować cząstki. Możemy je znaleźć pod poniższymi linkami.


Zestaw składający się z 17 zestawów atomów:

8 H, 3 C, 2 N, 2 O, 1 Na, 1 Cl


Zestaw składający się z 50 zestawów atomów:

14 H, 1 He, 2 li, 2 Be, 6 C, 3 N, 6 O, 2 Fl, 1 Ne, 2 Na, 2 Mg, 2 Si, 2 p, 2 Su, 2 Cl, 1 Ar


Zestaw składający się z 250 zestawów atomów:

70 H, 5 He, 10 Li, 10 Be, 30 C, 15 N, 30 O, 10 Fl, 5 Ne, 10 Na, 10 Mg, 10 Si, 10 P, 10 Su, 10 Cl, 5 Ar



Zachęcam do skorzystania z tej propozycji połączenia aplikacji z zestawem klocków. 

Dziękuję za uwagę, serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia w kolejnym artykule. 

WM


Prześlij komentarz

0 Komentarze