Klasówka, sprawdzian na wesoło...


A może zamiast tradycyjnego ściągania na klasówce przygotować ją tak, aby nie było ono potrzebne...

Kartka, coś do pisania, kilkanaście pytań i może odpowiedzi w przypadku testu. Tak już od kilkudziesięciu lat wygląda ten dzień. Dzień, w którym trzeba wkute na blachę materiały przelać na papier, aby uzyskać zaliczenie w jakiejś tam formie.

A może by tak inaczej? Niech ten stresujący dla uczniów czas będzie urozmaicony na tyle, aby strach i niepewność, które towarzyszą w takich sytuacjach, zastąpić zaciekawieniem, rywalizacją i przystępnym sposobem na przelanie wiedzy na przysłowiowy papier.

Przy tej okazji chciałbym zaproponować kolejną aplikację, która w przyjemny sposób umili nam przygotowanie testu, a dzieciakom sprawi przyjemność z jego rozwiązywania. Polecam skorzystanie z web'owego rozwiązania jakim jest https://quizizz.com

W tym miejscu powiem to co zwykle - zanim przystąpimy do korzystania z narzędzia musimy się zarejestrować, założyć konto:


 I kolejny raz w procesie rejestracji możemy wykorzystać posiadane już konto, tym razem konta założone w Google lub Microsoft będą mogły być użyte:


W kolejnym kroku rejestracji musimy zaznaczyć, gdzie będziemy korzystać z Quizizz. Odpowiedź na to pytanie pomoże serwisowi proponować nam najlepsze dla nas wzorce quizów jakie będziemy mogli wykorzystać. Musimy również zadeklarować kim w przypadku szkoły jesteśmy, nauczycielem, uczniem, rodzicem...

   


I to wszystkie pytania w tym quizie przygotowanym na potrzeby rejestracji ;-) Po jej zakończeniu od razu możemy przystąpić do pracy. Mamy dostęp do naszego ekranu głównego z narzędziami potrzebnymi do tworzenia testów:


Na potrzeby artykułu wykorzystam jakiś istniejący quiz, co zresztą jest mega ułatwieniem w przypadku wykorzystania tej aplikacji. Z zasobów możemy wybrać quiz jaki nas interesuje, zmodyfikować pod własne potrzeby i wykorzystać do własnych potrzeb.

Poszukajmy czegoś z języka polskiego...


Po wybraniu interesującego nas testu, metodą kopiuj i edytuj spowodujemy, że quiz zostanie pobrany do naszego obszaru roboczego oraz otworzy się do edycji. Poniżej przygotowany test, który dostał oznaczenie wspaniały, co oznacza, że aby móc go skopiować i edytować musimy wykupić dostęp do platformy Quizizz:


Wybierzmy test darmowy... Po wykonaniu poprzedniego kroku przystępujemy do edycji pytań i odpowiedzi:


Narzędzie daje nam szereg różnych możliwości przeprowadzenia testu. Możemy go zadać uczniom jako pracę po lekcjach, do zrobienia na lekcji, zaplanować na konkretną datę, uruchomić od razu do wykonania z możliwością obserwowania wyników. W tym artykule posłużymy się tą ostatnią możliwością.
Po uruchomieniu quizu, nauczyciel na swoim ekranie będzie widział dołączających uczniów, będzie mógł rozpocząć test i obserwować wyniki.


Aby uczniowie mogli dołączać musimy podać im adres strony oraz kod widoczny na powyższym ekranie. Ten kod oczywiście dotyczy dokładnie tego testu jaki uruchamiamy.

Widać, że ktoś już dołączył, uruchamiamy zatem quiz przyciskiem "Rozpocznij"


Uczeń od razu wie, czy odpowiedział prawidłowo:


Nauczyciel na swoim panelu, swoim komputerze może śledzić postępy ucznia/uczniów:


Po odpowiedzi na pytania uczeń dostaje jakiś zabawny przerywnik, relaksuje to jego umysł, sprawia że rozwiązanie zadań staje się przyjemne:


Przy błędnych odpowiedziach możemy dać uczniowi szansę na ponowne odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzi były nieprawidłowe:


Na zakończenie sprawdzianu uczeń ma wgląd do podsumowania:


Oczywiście nauczyciel także ma dostęp do podsumowania, wygląda ono jednak inaczej ;-)


Narzędzie jest tym bardziej warte polecenia, gdyż przygotowane testy mogą być rozwiązywane przy użyciu smartfona i dedykowanej aplikacji:

  

Polecam korzystanie z tego rozwiązania, posiada ono jeszcze wiele różnych funkcjonalności, które oczywiście możemy omówić na szkoleniu. Zapraszam do kontaktu poprzez formularz bloga.

WM


Prześlij komentarz

1 Komentarze