Sprawdzanie wiedzy nigdy nie było tak proste...

 


Przygotowanie materiałów do klasówki czy sprawdzianu...

Sprawa wydaje się być sporym wyzwaniem, tym bardziej, gdy robimy to kolejny raz, i kolejny, i kolejny... Czy opracowanie materiału do sprawdzenia wiedzy powinno być tak wyczerpujące ? Otóż nie! Z pomocą przychodzi nam aplikacja web'owa jaką jest TestPortal.
.

Bardzo przyjaźnie opracowana i rozbudowana aplikacja, którą możemy wykorzystać do przygotowywania i co więcej, sprawdzania testów jakie będą rozwiązywane przez naszych podopiecznych.
Aplikacja wymaga założenia konta i zalogowania się.

Po wyborze typu konta możemy przejść do dalszych kroków rejestracji:

 


Aplikacja jest przygotowana do wykorzystania danych do założenia konta z posiadanego już konta w Microsoft. Duża część placówek szkolnych w Polsce posiada konta właśnie w Microsoft, zatem bez problemu można z tego skorzystać.

Po założeniu konta i zalogowaniu się do aplikacji od razu możemy przystąpić do pracy ;-) Naszym oczom ukaże się główny ekran narzędzia, na którym dostępne są wszystkie opcje potrzebne do stworzenia testu, uruchomienia go, przesłania do uczniów i ostatecznie sprawdzenia ;-)Poniżej, wykorzystując istniejące zaraz po założeniu konta przykłady, opiszę jak wygląda test, jak go uruchomić i przesłać do uczniów oraz jak i gdzie sprawdzić wyniki. 

Posłużymy się przykładowym testem z geografii:


Na jego przykładzie przejdziemy sobie przez konfigurację, modyfikację pytań i ostatecznie udostępnienie testu uczniom i sprawdzeniem ich wiedzy. 

Konfiguracja testu:
Mamy to dostęp do szeregu ustawień - od podstawowych takich jak nazwa testu, kategoria do jakiej należy, język...... aż do modyfikacji pytań czy też tworzenia nowych. Ponieważ posłużyłem się przykładem istniejącego testu, w sekcji manager pytań będą już te jakie zostały przygotowane w tym przykładzie:


To już prawie wszystko, trzeba teraz udostępnić test uczniom ;-) Robimy to w kolejnej sekcji konfiguracji, czyli dostęp do testu:


Jeden test możemy użyć wielokrotnie i w wielu placówkach. Tu z pomocą przychodzi nam strona startowa, na której uczniowie oprócz imienia i nazwiska mogą podać dodatkowe informacje identyfikacyjne:


Sprawdzenie i ocenienie testu... Nic prostszego ;-) Konfigurujemy to w jaki sposób test ma być oceniony i aplikacja zrobi to za nas ;-)


Tak samo jak na lekcji, tak i tutaj możemy ograniczyć rozwiązywanie testu czasowo ;-) Po tych końcowych już ustawieniach wystarczy uruchomić test i czekać na wyniki. 

Każdy uczeń po wejściu w link z testem musi uzupełnić stronę startową:


Po podaniu danych przystępuje do rozwiązywania testu. Jeżeli w czasie odpowiadania na pytania uczeń opuści stronę, aby np. poszukać odpowiedzi w Internecie, zostaniemy o tym powiadomieni:


Po zakończonym teście uczeń natychmiast otrzymuje podsumowanie i ocenę:


Nauczyciel w przeglądzie arkuszy testowych ma dostęp do szczegółowego podsumowania odpowiedzi na poszczególne pytania, razem z informacją czy uczeń próbował pozyskać jakieś informacje z innych stron internetowych:


To tylko część możliwości tej aplikacji, zachęcam do korzystania i odkrywania kolejnych opcji usprawniających pracę nauczyciela. 

WM

Prześlij komentarz

0 Komentarze