Metoda eksperymentu - robotyka - Lego WeDo

 Najlepsze narzędzia TIK

Metoda eksperymentu przynosi wiele korzyści...

Co to jest i dlaczego tak bardzo jestem do tego przekonany ? Zastanawiając się kiedyś o co chodzi w tej metodzie, przyszło mi do głowy znane powiedzenie: uczymy się na błędach. To w pewnym sensie jest właśnie eksperyment. Sprawdzenie tak naprawdę co jest rozwiązaniem, jak się z czegoś korzysta, właśnie poprzez wykonywanie jakichś aktywności. Często będzie tak, że początkowo nie znajdziemy rozwiązania lub będzie ono błędne. Podejmując jednak kolejne próby dojdziemy do tego właściwego miejsca ;-)

Programowanie metodą eksperymentu...

W artykule omówię kilka możliwości zestawu Lego WeDo 2.0, który doskonale nadaje się do poznania metody eksperymentu w nauce programowania, robotyce.

Cóż to za zestaw, z czego się składa i co możemy z nim zrobić ?

Zestaw to klocki Lego, myślę, że popularne od wielu lat. Pamiętam z dzieciństwa, że bardzo chciałem je mieć. W skład wchodzą elementy, które na pewno pobudzą wyobraźnię i pozwolą dzieciom stworzyć niewiarygodne rzeczy.

W pudełku znajdziemy również elementy, które nie będą znane z podstawowych zestawów klocków lego. Są to elementy "aktywne", które będą realizowały program napisany przez uczniów. Elementy te to:

  • Smarthub - serce zestawu, komputer sterujący podłączonymi do niego elementami
  • silnik
  • czujnik ruchu
  • czujnik wychylenia



Sam zestaw to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni z niego korzystać potrzebować będziemy komputera z zainstalowanym oprogramowaniem. W przypadku Windows znajdziemy je w sklepie Microsoft Store. Oprogramowanie jest darmowe. W moim przypadku, ponieważ mam już zainstalowany ten program, mogę go uruchomić. Jeżeli nie miałbym go zainstalowanego - w miejscu przycisku uruchom widziałbym przycisk "Instaluj"



Po zainstalowaniu programu warto jest w pierwszej kolejności zbudować coś, np. naszego pierwszego robota. Skąd wziąć instrukcję ? Możemy pokusić się o to, aby dzieciaki użyły wyobraźni i zbudowały coś samodzielnie. Przy pierwszym kontakcie z zestawem proponuję jednak zacząć od czegoś innego. Lego proponuje nam kilka podstawowych konstrukcji. Dzięki nim dzieci poznają możliwości zestawu i będą już gotowe do samodzielnego tworzenia tego co podpowie im wyobraźnia.

Uruchommy zatem program i przejdźmy na początek przez podłączenie Smarthub do komputera. Oprogramowanie poprowadzi nas za rękę ;-)

Instrukcje znajdziemy w zainstalowanym oprogramowaniu. Dostęp do nich znajduje się w "Classroom projects"



Jak widać jest tu sporo projektów, które na pewno zainspirują dzieci do dalszego tworzenia. Ja na potrzeby tego artykułu wybiorę niekoniecznie ten najprostszy, podstawowy...


Instrukcja klasycznie przeprowadzi nas przez wszystkie kroki jakie należy wykonać, aby w efekcie końcowym zbudować konstrukcję widoczną w schemacie.

Każdy z projektów posiada wstępny opis, który zawiera informacje dotyczące np. wieku dzieci dla którego jest on przeznaczony, czasu montażu itp.


Przed przystąpieniem do montażu uczniowie mają dostęp do inspirującej animacji. Kolejna będzie dostępna tuż przed pierwszym krokiem montażowym ;-)

Po instrukcji poruszamy się naciskając niebieskie przyciski z symbolami <>.

  

Po zakończeniu budowania przechodzimy do programowania. Aplikacja będzie prowadzić nas niemalże za rękę przez tworzenie programu.

W każdej chwili podążania za podpowiedziami aplikacji możemy zerknąć do ściągi i sprawdzić za co są odpowiedzialne poszczególne elementy programu. Instrukcję otworzymy klikając w szare kółeczko z białą literką "i".


Ostatnim krokiem jest przesłanie oprogramowania do zbudowanego robocika i czekanie na efekty. Ten krótki program powinien wprawić naszego robota w ruch ;-)

Zaczynamy wykorzystywać metodę eksperymentu...

Inspiracją dla nauczyciela będą materiały jakie przygotował zespół lego. Są one dostępne w miejscu "Teacher resources"


Samouczek, przez który wspólnie przeszliśmy, ma także przygotowane materiały do przygotowania lekcji. Dostępne są one w j. angielskim. Możemy przełączyć się na język polski, lecz nie wszystkie materiały dla WeDo 2.0 są dostępne w naszym ojczystym języku. Proponuję korzystać z Google Translator'a w przypadku osób, które nie znają języka, ponieważ materiałów dla omawianego zestawu jest zdecydowanie więcej w języku angielskim.


Zachęcam do korzystania z zestawu, wykorzystania dostępnych samouczków i poznania tajników programowania i robotyki. Oczywiście jeżeli to nie wystarczy, zawsze można się ze mną skontaktować i umówić na szkolenie. Chętnie pomogę i przeprowadzę was przez tajniki programowania tak, abyście mogli w pełni wykorzystać wiedzę i przekazać ją swoim podopiecznym. 

Serdecznie dziękuje za uwagę i pozdrawiam! 

WM

Prześlij komentarz

0 Komentarze