Zajęcia z plastyki - fotografia...

 

Najlepsze narzędzia TIK

Pędzel, farby, kredki, a może by tak inaczej...

Grafika komputerowa to wielokrotnie myślenie o czymś sztucznym, jakichś pikselach czy też innych wirtualnych tworach. Nic bardziej mylnego. Komputer z odpowiednim oprogramowaniem bez trudu zastąpi pędzle czy kredki... Co więcej, pozwoli użyć jako materiał rzeczywiste obrazy - zdjęcia.

Z przyjemnością zapraszam Was do przeczytania artykułu poświęconego narzędziu  Pixlr.

Narzędzie składa się z dwóch programów. Jeden to zaawansowany edytor zdjęć, drugi to szybkie i łatwe projektowanie graficzne. W artykule skupię się na tym pierwszym.

Klasycznie, tak to już mogę powiedzieć, aby rozpocząć pracę w tym narzędziu należy założyć konto, zalogować się. Dobrze, że mamy możliwość wykorzystania posiadanego konta na FB czy w Google:


Po zalogowaniu się i wybraniu programu Pixlr E przechodzimy do ekranu głównego, na którym zdecydujemy co chcemy tworzyć. 


W oprogramowaniu mamy dostęp do ogromnej biblioteki obrazów i zdjęć. Posługując się jednym z pobranych obrazów poznamy kilka podstawowych narzędzi, z jakich możemy korzystać przy edycji grafiki. Dostęp do biblioteki uzyskamy klikając w przycisk "Images" Warto szukać grafik posługując się angielskimi nazwami. Znajdziemy ich wtedy zdecydowanie więcej.

Może wybierzemy coś adekwatnego do aktualnej pory roku...

Jak widzicie ekran prezentuje się bardzo profesjonalnie. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić tą aplikację od komercyjnego oprogramowania używanego do edycji zdjęć.


Cóż ciekawego tu mamy...? Górny pasek to klasyczne menu jak w typowym desktopowym oprogramowaniu. Mamy tu takie elementy jak Pliki, Edycja, Zdjęcie, Warstwa, i inne. W każdym z nich jest wiele opcji do wyboru, w zależności od tego co otworzymy. Przykładowo - jeżeli chcielibyśmy obrócić element, nasze zdjęcie, to powinniśmy tej opcji szukać w menu zdjęcia, obróć.


Po lewej stronie znajduje się pasek z narzędziami do rysowania, modyfikacji, edytowania. Przejrzyjmy kilka z nich, aby poznać możliwości tego oprogramowania.


Może dodamy jakiś tekst i nałożymy go na wybraną grafikę. Jak widzicie wybór czcionek jest oszałamiający.


Sprawdźmy jak funkcjonują narzędzia takie jak rozmycie, wypełnienie. Zróbmy z naszym obrazem coś ciekawego.


Gdy już zakończymy pracę nad obrazem, możemy go zapisać i pobrać. W tym momencie decydujemy jak się będzie nazywać plik, w jakim formacie ma zostać zapisany oraz jaką ma mieć rozdzielczość.


A tak wygląda efekt tych kilkuminutowych prób różnych narzędzi, dostępnych w tym oprogramowaniu. 
Pomysł na zastosowanie ? Wspólne, w grupach czy też całą klasą, stworzenie obrazów jesieni. Zrobienie zdjęć, wyedytowanie ich w omawianym narzędziu i połączenie w prezentację.

Można również przygotowaną grafikę użyć jako nadruk na koszulkę.

To oczywiście tylko kilka możliwości tego edytora. Zachęcam do korzystania z jego możliwości, myślę że to poważna alternatywa dla omawianego już w artykule "Przygotuj materiał do lekcji inaczej..." oprogramowania Canva.

Zachęcam do skorzystania z formularza kontaktowego, chętnie opowiem coś więcej o możliwościach tego programu na szkoleniu.

Narzędzie dostępne pod adresem https://pixlr.com/pl/

Dziękuję za uwagę i serdecznie pozdrawiam

WM

Prześlij komentarz

0 Komentarze