Druk 3D - co powinniśmy wiedzieć, aby wydrukować nasz projekt...

 

Na czym polega drukowanie 3D

Warto mieć na uwadze, że druk 3D to proces dość wolny. Planując zajęcia, podczas których będziemy chcieli ten proces przeprowadzić, należy o tym pamiętać i brać pod uwagę to, że może nam zabraknąć czasu, aby zakończyć wytwarzanie naszego projektu.

Popularnym rozwiązaniem jest uruchomienie drukowania i pozostawienie włączonej drukarki do czasu zakończenia procedury. Z reguły jest to praca urządzenia w nocy. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, należy też mieć odpowiednio przygotowaną instalację tak, aby w przypadku jakichkolwiek problemów urządzenie zostało odłączone od zasilania.

Druk 3D - co powinniśmy wiedzieć, aby wydrukować nasz projekt ?

Przede wszystkim powinniśmy mieć przygotowany projekt. Można to zrobić w różnoraki sposób. Od poszukania gotowego projektu w Internecie, do samodzielnego narysowania elementów z jakich się składa nasza konstrukcja. Nie wystarczy użyć dostarczonego z systemem oprogramowania. Do projektowania elementów, jakie mają być drukowane w 3D, należy użyć odpowiedniego oprogramowania. Profesjonalne narzędzia typu cad są trudne w obsłudze i bardzo drogie. Proponuję zastosować alternatywne rozwiązanie, jakie opisałem na blogu. Można użyć darmowego, bardzo prostego oprogramowania TinkerCAD opisanego w artykułach:

Oczywiście darmowe wersje to nie znaczy proste. Oprogramowanie SketchUP, które działa w przeglądarce, pozwala na przygotowywanie profesjonalnych projektów, które chcielibyśmy przeznaczyć do druku 3D. Jak skorzystać z tej aplikacji opisałem w artykule "Co można stworzyć wykorzystując narzędzia online ?"

Druk 3D - jak przygotować projekt do druku

Wydawać by się mogło, że jak już mamy przygotowane bryły przestrzenne, to wystarczy je po prostu wysłać do drukarki. Korzystając z drukarek 2D oczywistym jest wybranie opcji "drukuj" i tyle. Z drukiem 3D tak nie jest. Przed rozpoczęciem procedury drukowania zaprojektowany przez nas materiał musi zostać przygotowany do właściwości drukarki, na której będziemy go drukować. To co jest konieczne do wykonania to podzielenie projektu na warstwy. Charakterystyczną cechą każdej drukarki 3D jest właśnie to, że drukowanie odbywa się poprzez nakładanie kolejnych warstw, jedna na drugą.

Druk 3D - jak podzielić projekt na warstwy

W tym celu należy użyć oprogramowania, jakie zostało dołączone przez producenta do drukarki lub też pobrać je ze strony producenta naszej drukarki. 
W kolejnej części artykułu opiszę na przykładzie drukarki Flashforge Adventurer 3 na czym polega i jak dzieli się projekt na warstwy.

Po otworzeniu dostarczonego przez producenta oprogramowania należy otworzyć przygotowany przed tym projekt. Dobrze jak będzie on zapisany w formacie .stl


Wgrany projekt nie jest jeszcze na tym etapie przygotowany do wysłania go do drukarki. W oprogramowaniu należy odszukać opcję dzielenia na warstwy zwaną często "krojeniem". Dla pierwszych prób jakie chcemy podjąć i od jakich chcemy rozpocząć naszą przygodę z drukiem 3D pozostawiamy domyślne ustawienia. 

Jakość wydruku jest uzależniona od ustawień jakie zostaną zmodyfikowane w tym kroku. Jakie z nich są najbardziej optymalne, które wybrać, dowiecie się metodą prób i błędów lub możecie również skorzystać ze szkolenia jakie oferuję. Wystarczy skontaktować się ze mną poprzez formularz

Podzielony na warstwy element jest gotowy do druku. Niektóre z naszych projektów będą wymagały dołożenia do danej bryły rusztowania. Pozwoli ono na dokładne odzwierciedlenie naszego projektu, biorąc pod uwagę różnego rodzaju ograniczenia, jakie posiadają drukarki 3D. Więcej na ten temat również na szkoleniu do jakiego zachęcam. Wystarczy kontakt poprzez formularz

Druk 3D - jaką drukarkę wybrać

Szkolenia jakie prowadzę są w większości skierowane go grona pedagogicznego. Stąd drukarka jaką mogę polecić spełnia oczekiwania i potrzeby polskich szkół. Jest stosunkowo tania i zabudowana z każdej strony. Zapewnia to wysokie bezpieczeństwo dla uczniów. Zakupu drukarek można dokonać wykorzystując poniższe linki (klik w zdjęcie). Odsyłają one do wysyłkowego sklepu Amazon.

Drukarka z mniejszym polem druku



Drukarka z większym polem druku


Jak widzicie zaprojektowanie czegoś w 3D to dopiero połowa sukcesu. Przygotowanie materiału do druku to kolejna przygoda, jaką możemy przeżyć w zdobywaniu doświadczeń w tym obszarze.

Dziękuję Wam za uwagę i do usłyszenia w kolejnym artykule.

WM

Prześlij komentarz

0 Komentarze