Jak nie Teams, to co...? Ciąg dalszy... czyli telekonferencja

 

Najlepsze narzędzia TIK

Czym byłaby lekcja zdalna bez możliwości kontaktu...?

Jak w tytule - opiszę Wam alternatywę dla wszechobecnego Teams. Alternatywę, która w wystarczającej do prowadzenia zajęć części jest darmowa.

Na początek powiedzmy sobie z jakich potrzeb wynika konieczność kontaktu on-line. Dostrzegam poniższe:

  • sprawdzenie samopoczucia uczniów
  • sprawdzenie obecności
  • sprawdzenie kompetencji interpersonalnych
  • dialog z uczniem
  • weryfikacja komunikacji niewerbalnej
  • ... wiele, wiele innych jakich tu nie przytoczyłem.
Co zatem byłoby niezbędne, aby tym potrzebom sprostać:
  • możliwość rozmowy
  • możliwość zobaczenia się nawzajem
  • możliwość przekazywania sobie różnych treści, danych...
  • możliwość zapraszania się na spotkanie i dopraszania innych osób
  • możliwość planowania spotkań
  • ... co więcej? Sami już sobie odpowiedzcie na to zagadnienie.
Cóż zatem jak nie Teams przyjdzie nam z pomocą ? Google ;-) Tak to nie żart i nie chodzi mi o przeglądarkę, ale jedną z aplikacji jaką Google przygotował dla tych, którzy zdecydowali się tu założyć konto. Aplikacją, której będzie poświęcony ten artykuł, jest Google Meet. Zacznijmy zatem przygodę z Google Meet, zapraszam na artykuł poświęcony temu narzędziu.

Kolejny przykład narzędzia z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Jest to kolejna aplikacja uruchamiana w przeglądarce internetowej. Zdecydowanie polecaną przeglądarką dla niej będzie Google Chrome. Aplikacja bardzo dobrze współpracuje z tą przeglądarką, co nie znaczy, że w innej równie dobrze nie będzie działać ;-)

Oczywiście jak to w przypadku aplikacji webowych bywa, aby móc z niej korzystać musimy założyć konto i się zalogować. To co ją wyróżnia to brak konieczności logowania się w przypadku posiadania konta w Google i zalogowania się do jakiejkolwiek innej aplikacji. Google tak właśnie działa, że zalogowanie się do jednego narzędzia tej firmy pozwala na korzystanie z innych bez potrzeby kolejnego logowania się.

Już na tym etapie, bez logowania się, bez posiadania konta możemy dołączyć do spotkania lub je rozpocząć. Aplikacja w przypadku braku konta poprosi o jego założenie



Po zalogowaniu się ekran startowy aplikacji wygląda nieco inaczej. Na nim również znajdują się opcje rozpoczęcia spotkania lub też dołączenia do istniejącego spotkania.


Przygotujmy zatem spotkanie. Robimy to klikając w przycisk "Nowe spotkanie". Po tym zdecydujemy czy spotkanie ma się odbyć natychmiast, w jakiejś przyszłości czy też konkretnego dnia. Będziemy mogli to zaznaczyć w kalendarzu (kalendarz jest odrębną aplikacją Google, której poświęcę inny artykuł).

Rozpocznijmy spotkanie natychmiast...


Spotkanie rozpoczęte ;-) Wystarczy, że teraz zaprosimy uczestników i już możemy ze sobą rozmawiać, będziemy się przy tym widzieć i słyszeć... Zaproszenia możemy wysyłać w wiadomości mail, możemy skopiować i w dowolny inny sposób przekazać link lub kod do telekonferencji.

W formie zajawki zobaczcie jak można przygotować zaproszenie w kalendarzu, na konkretny dzień, na które możemy zaprosić wybranych uczniów. Każdy zaproszony otrzyma odpowiednio wcześnie przypomnienie. Może to sposób na umówienie się na odpowiedź na żywo na jakieś zagadnienie omawiane na lekcji...?


Jak na każdy program do prowadzenia telekonferencji przystało mamy tu możliwość przekazywania słuchaczom zawartości naszego ekranu.


W czasie konferencji możemy również pisać na czacie, który będzie dostępny dla wszystkich uczestników konferencji.


Zachęcam Was do odkrywania pozostałych możliwości jakie daje nam aplikacja Google Meet. Oczywiście, jeżeli ktokolwiek potrzebuje pomocy, śmiało proszę się ze mną kontaktować uzupełniając odpowiedni formularz na blogu. Skontaktuję się, być może umówimy się na szkolenie, jeżeli będzie ono potrzebne.

Zachęcam do korzystania z tej aplikacji, znajdziecie ją w narzędziach Google. Jest to świetna alternatywa dla Teams czy też innych płatnych platform, wspierających naukę zdalną czy stacjonarną.

Dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejny artykuł oczywiście poświęcony

Technologii informacyjno - komunikacyjnej

Pozdrawiam Was serdecznie
WM

Prześlij komentarz

0 Komentarze